CZ | EN
Katedra hydromeliorací a krajinného inženýrství

SMODERP
Epizodní hydrologicko-erozní model



Vítejte ve SMODERPu!
(7.03.2024 000 13:11)

SMODERP2D navrhování protierozních opatření a managementu vodního režimu v krajině

SMODERP Line posouzení ohroženosti umělých svahů erozí

 

TH02030428 - Navrhování technických opatření pro stabilizaci a ochranu svahů před erozí je čtyřletý projekt, který byl řešen v letech 2017 až 2020 byl zaměřen na erozní procesy a stabilitu umělých svahů a způsoby jejich ochrany pomocí geotexitilí.

Cílem projektu bylo snížení eroze vznikající na tělesech zemních svahů a následného vnosu uvolněného sedimentu a na něj navázaných látek do toků. Součástí projektu je testování a navrhovaní ochranných technologií pro snížení půdního smyvu a zvýšení stability zemních svahů podél vodotečí, komunikací, skládek či výsypek. 

Zemní tělesa dopravních staveb, výsypky, skládky, ale i úpravy vodních toků jsou specifickou skupinou konstrukcí, kde je možné se setkat s negativními účinky srážek. Ať už jde o erozní ohrožení povrchu na straně jedné anebo specifikum stability celé humózní vrstvy, která slouží k ozelenění těchto umělých svahů. Dalším specifikem jsou relativně velké sklony těchto konstrukcí, na rozdíl od zemědělské půdy, která je s negativními účinky eroze nejčastěji spojována. Erozní škody způsobené na konstrukcích mají negativní dopad nejen na vlastní konstrukci, ale také na okolí stavby, především z hlediska možného zanášení odvodňovacích systémů vodních toků a nádrží. 

Cílem řešeného projektu bylo doplnit a aktualizovat možnosti ochrany těchto staveb před nepříznivými účinky vodní eroze a vhodnějšího zajištění stability svahu. Pro takto specifické konstrukce se využívá většinou celoplošné ochrany pomocí umělých anebo přírodních materiálů, které jsou kotveny k podkladní vrstvě. Mají jak protierozní funkci, tak díky kotvení k podkladu také zajišťují stabilitu povrchové vrstvy.